Gönderen: Erdal Caglar

Nişan

Evliliğe ilk adim kiz oğlan tanişmasiyla başlar bu tanişma arkadaş (oynaş) teklifiyle  kiz oğlan bir birini daha yakindan tanimalari için karşilikli hediye verirler (beyh) denir başta bu hediye bir yüzük. Başörtüsü.mendil ayna ola bilir.

Bu hediyeler manevi değerler taşir ve titizlikle saklanir şayet anlaşma olmazsa her iki taraf verilen hediyeleri iade ederler. Şayet anlaşrma devam ederse karşilikli hediyeler çoğalir. Kiz oğlana çorap kazak gibi eşyalar örerek el marifetini gösterir.oğlanda maddi durumuna göre kiza hediyeler alir.

Bu zaman uzayişi aylar hatta yillar´da süre bilir. bu kiz – oğlan sevgililerin sevğileri yakinlari mahalleleri hatta köylüler bunlarin sevgilerini duyar, yaşlari müsait ise bu sevgi gizliligini yitirir.Kız oğlana der Annene Babana de beni ailemden istesinler (çünkü adimiz şayalandi) kiz ana babasinin fikirlerini ögrenir oğlana iletir. Kiz ile oğlanin arasindaki anlaşma ailelere yansir şayet aileler arasinda sorun yoksa oğlan tarafindan oğlanin babasi annesi ve yakin akrabalarindan bir kaç kişi kiz tarafina size misafirliğe gelecegiz derler. Buna ağiz arama denir Yani kizin ailesi bu ziyaretin amaci ne olduğunu bilirler şayet kizlarini vermek istemiyorlarsa bu ziyareti kabul etmezler olay biter.

Şayet olumlu bakarlarsa birdahaki ziyarete buyurun gelin derler oğlan tarafi gine ayni heyetinen hediyeli bir şekilde giderler. Bu misafirlik kisa sürer konuya fazla girilmeden Kiz istemek için gün alinir bir kaç hafta sonraya olabilir. Bu gigişte bayaği kalabalik gidilir oğlan tarafi honşali gider.

Konu tekrar açilir kiz tarafi şartlarini söyler bu şartlar başlik miktari, kiza alinacak eşyalarin miktari ve cinsleri siralanir bu eşyaların miktari ailelerin maddi durumuna göre degerlendirilir.

Kiz tarafi almiş olduğu başlik parasiyla kizininin çeyizine katkida bulunur.

Kiz isteme olyi bittikten sonra taraflar akrabalar arasinda birer Vekil tayin ederler Anne Babanin görevleri sona erer.  Ailelerin vermiş olduğu  talimatlar doğrultusunda anlaşmaya varirlar bütün işleri vekiller yönlendirir. Vekil yolu, dayi yolu bibi keteni kardeş yolu oglan tarafi Vekilinden istenir Şartlar yerine geldikten sonra Nişan günü belirlenir kiz evinde  nişan olur bu nişana Oğlan evine bir canli baş hayvan gönderilir (Şişlik) bütün nişan masraflari oğlan tarafi karşilar.

Davetliler gelir ve tayin edilen Vekiller kendilerini Tanitirlar daha sonra iki Vekil ortada karşilikli Dize gelirler oğlan vekili kiz Vekilinden ister.

Allahin Emriyle Peygamberin kavliyle messebimiz Imam Cafer messebi üzerine Ibrahim´in kizi Derya´yi Cuma´nin Oğlu Erkan´a  elçiyiz elçilige geldik vere. vere verdinmi.denilir bu üç defa tekrarlanir. Kiz Vekilide Allahin Emriyle Peygamberin kavliyle messebimiz Imam Cafer messebi üzerine Ibrahim´in kizi Derya´yi Cuma´nin Oğlu Erkan´a vere, vere verdim der üç defa tekrarlar

Gelin kayin babasinin eline varir  kayin babasi da gelinin bahsişini verir ve gelen davetlilerde bahşiş verirler (Pasa toplanir) nişan olayi bitmiştir allahin emrinden sonra geri dönüş olmaz aksi taktirde o şahislarla irtibat kesilir.

Bundan sonrasi Dügün günü belirlenir.

Dügün hazirliklari

Oglan evi önüne sirik bir bayrak asilir ve bu bayrak siriğinnin başina bir Elma takilir bayrak yemegi hazirlanir oğlan evi önünde bulunan gençler bu hazirlanan bayrak yemegini yerler.Ertesi sabah davulcu Zurnaci köyün gençlerini dügüne çağirirlar ve Köye Dügün sahipleri tarafindan köylülere okuntu (davetiye) dağitilir davetedilenlere hediyeler verilir.Davet edilenler dügün evine honçayla ( hediyeyle) gelirler bir iki hafta süresince her gün damat evi önünde davul zurna çalinarak halay çekilip eğlenilir. Oğlan evi bu gençlere yiyecek içecek vermekle mükkelefdir.

Kına davarı

Oğlan evinden kiz evine bir canli baş hayvan gönderilir o hayvan kiz tarafindan kesilip yemekler hazirlanir. Gençler atlarini binerler oğlan Vekili ve Yenge  bir sini alip kiz tarafina giderler ve kiz tarafindaki gençler şaka amaçli kapi kilitleyip oğlan Vekilinden bahşiş isterler. Akşama kadar davul Zurna çalinir akşamda oğlan Vekilinin eşi tarafindan geline kinasini yakar.Ertesi sabahi yenge gelinin giyimini kuşamini hazirlar ve bu esnada iki Vekil arasinda gelinin çeyizi sayilir oğlan evine gönderilir .Davulcu Zurnaci atli makamini çalarlar köyün ata binecek gençleri kiz evi önünde toplanir  yenge gelini dişari çikarir gelin ata biner ve terkisine bir erkek çocuğu bindirilir.(ilk çocuğu erkek olsun diye) damat evine uğurlanir:Atlilar belirli bir mesafeden atlarini damat adayinin kapisina kadar sürler ve damatdan bir nişan alip gelin alayna dönerler ve birinci gelen oğlan Vekili tarafindan ödüllendirilir. Yolculuk esnasinda bir takim güzellikler yaşanir yol kesilir, Pehlivanlar meydan okur bahşiş alir.

Gelin alayi damat evi önüne gelince  genç kizlar  kolsallama oynarlar gelin attan indirilirken  sağ ayağini kazana basar (bereket amaçli) gelinin ayagina bir kurban kesilir ve bu kurbani gençler kaçirir kendi aralarinda yerler.Gelin içeri girerken damat ve sagdiç damin üstünden gelinin başindan çerez seper ve damat bayrak başina dikilen elmaya ateş edip düşürür bu elmayi şans getirmesi için gençler kaçirir .

Gelin içeri girer bir perde arkasina oturturulup ertesi sabahi Gelinin Kayinbabasi Kaynanasi gelinin hediyesini verirler ve Yenge Gelinin Duvağini açar.

Mutluluklar dileriz....