DAMAL                                                                                                                                                                                                                                                                           Dogu Anadolu Bölgesi’nde, Ardahan ili’ne bagli bir ilce olan Damal, kuzeyde Posof ilcesi, doguda Gürcistan ve Cildir ilcesi, güneyde ve batida Hanak ilcesi ile cevrilidir. Ilce topraklari engebeli plato görünümünde olup, dogusunda Sivri Dagi ile Kel Dagi, batisinda Ilgar Dagi yer almaktadir. Sivri Dagi eteklerinden cikan Bagirsak Cayi, Araplar Mevkiinden cikan Cukorasu Cayi, ilce topraklarini sulayan Kura Nehri ile birlesmektedir .Bunlarin disinda bahar aylarinda akan yaz sonlarinda kuruyan Sülgür, Kinali Kaya, Ince Dere dereleri vardir. Deniz seviyesinden 2.200 m. yükseklikteki ilcenin yüzölcümü 280 km2 olup, toplam nüfusu 8.516’dir.

IKLIM
Ilcede, Yörede karasal iklim hüküm sürmekte olup, yagis ülke ortalamasinin altindadir. Sicaklik kis mevsiminde eksi 30-35 dereceye kadar düser. Yazlari serin, kislari ise soguk ve yagislidir.

EKONOMI
Ilcenin ekonomisi hayvanciliga dayalidir. Yörede karasal iklim hüküm sürdügünden sebze, meyve tarimi yapilamamaktadir. Yaylalarda sigir ve inek besiciligi yapilmakta olup, bunlardan süt ve peynir elde edilmektedir. Aricilik halkin gelirine katkida bulunmakta olup, Kafkas irki kovanlardan bal üretilmektedir. Kisitli olanaklarla derelerde alabalik üretilmektedir. Ayrica ilcede yöreye özgü damal bebekleri'de ekonomisinde önemli yer tutmaktadir.